úterý 31. května 2016

Sirup ze smrku

Sirup jsem dělala úplně poprvé, tak bych se s vámi chtěla podělit o své dojmy. Vše jsem udělala přesně podle receptu, potom jsem naložené výhonky dala na sluníčko. Ze začátku to vypadalo bledě, cukr nahoře i úplně dole stále zůstával pořád nerzpuštěný a víčko se mi začalo nafukovat a uvnitř flašky se začaly objevovat drobné bublinky. Použití sirupu ze smrkových výhonků je velmi široké. Usnadňuje vykašlávání, rozpouští hleny, uvolňuje dýchací cesty.


Lehce nahradí drahé přípravky z lékáren. Doma si ho můžete připravit i vy. Přinášíme vám recept na smrkový sirup , který není vůbec složitý. Výhonky propláchněte studenou vodou. Na dno zavařovací lahve napěchujte výhonky, pak přijde na řadu vrstva.


Sirup ze smrkových výhonků, pupenů - recept: výhonky dobře umyjeme, necháme okapat. Mladé smrkové výhonky – jsou bohatstvím, ve kterém se ukrývá tajná léčivá síla. Pokud vás trápí kašel, bolavé průdušky, bolest končetin, svalů, či máte revma nebo zánět šlach, je nejvyšší čas vyrazit k nejbližšímu smrku a nasbírat si jeho mladé výhonky, které si na týdny naložíme a po jejich vyluhování získáme léčivý sirup. Jsou dva způsoby, jak ze smrkových výhonků udělat sirup - vařením nebo bez tepelného zpracování. Já jsem sice zvolila první postup, ale vyložím vám pro začátek ten druhý, bez vaření, protože čachry s výhonky měly trochu nečekané zakončení.


Tak už druhý rok dělám nejen sirup ze smrku , ale i jiné. Už mám sedmikráskový , pampeliškový a jitrocelový. Pampeliškový je dost pracný , musí se odstranit to zelené kolem květu.


Letos jsem prošvihla fialkový , pořád pršelo. Sirupy v ledničce vydrží a myslím si , že aby se nekazily,tak je potřeba nešetřit cukrem. S nástupem teplých dní přichází čas na sběr výhonků jehličnatých stromů, ze kterých si můžete připravit výborné léčivé sirupy.


Květen a červen jsou měsíce rašení mladých smrkových větviček, které obsahují obrovské množství vitamínu C. Domácí smrkový sirup dokáže rozpustit hleny, uvolnit dýchací cesty a usnadnit vykašlávání. Dejte si ovšem pozor na sběr ve volné přírodě, protože to lesníci neradi vidí a může hrozit i pokuta. Stále ještě je období sběru mladých výhonků smrčků, které jsou velkým lékem.


V některých teplejších oblastech naší republiky už jsou z mladých výhonků nové větvičky, v těch chladnějších teprve vystrčily své světle zelené špičky a tak se dají ještě sbírat a použít mnohými způsoby jako přírodní medicína. V lidovém léčitelství byly známé. Přecedíme a doplníme vodou do objemu 1l. Přidáme kg želírovacího cukru, znovu povaříme a plníme do sklenic. Podle středověkých pramenů (o léčivých účincích smrku se zmiňuje ve čtrnáctém například Konrád z Megenberku) se používal smrkový sirup a různé nálevy či odvary hlavně na suchý kašel, ale s postupem času se začal doporučovat i při při kašli vlhkém neboli produktivním.


Ve videu vám ukážu, jak jsem letos dělala skvělý a zdraví prospěšný sirup ze smrkových výhonků. Ahoj, dnes si společně připravíme tento sirup ! Až se uleží tak samozřejmě přidám fotku do mé FB skupiny :). Než začne někdo namítat že to nevařím v příro. Keď sme boli malí, vždy, keď nastúpili teplejšie mesiace, sme pomáhali so zberom mladých výhonkov smreku.


Babička a neskôr aj mama, pripravovali každý rok smrekový sirup , ktorý nielen skvele chutil, ale pomáhal nám zahnať kašeľ, vyliečil bolesť hrdla a poradil si s prechladnutím jedna radosť. Nie nadarmo sa hovorí, že mladý smrek ukrýva v sebe. Sirup z výhonků smrku recepty, které budete milovat. Zkuste léčivou sílu přírody místo chemie a vyrobte si domácí sirup ze smrku. Zkouší ho stále více lidí, a jak zjišťuji ze sociálních sítí, má skutečně úspěch.


Sirup ze smrku

Je to doslova jako lavina. Není snad nikdo, komu by nechutnal.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky