pátek 16. března 2018

Modřín opadavý

Modřín opadavý

Borka stromu je nejprve šedá, později červenohnědá a šupinatá. Jehlice vyrůstají na koncích dlouhých výhonů ve šroubovici, na zkrácených větévkách (brachyblastech) ve svazečcích. Zahrnuje 10–druhů, které jsou rozšířeny převážně v mírném a boreálním podnebném pásu severní polokoule. Má nažloutlou úzkou běl s tmavočerveným až nachovým, mírně lesklým jádrem. Oproti jiným jehličnanům má modřín jehličky uspořádané do svazečků.


Modřín opadavý

V březnu a dubnu vykvétají na každém stromě samčí i samičí květy. Barva jehliček se mění, zjara je krásně zelená, postupně během roku zezlátne. Hojně modřín využívali. Statný strom dorůstající 30–m výšky s přímým, někdy na spodku šavlovitým kmenem.


V mládí nese užší, kuželovitou korunu, později s korunou nepravidelně vejčitou, vysoko nasazenou. Je rychle rostoucím jehličnanem, který patří mezi pionýrské dřeviny. Preferuje slunná stanoviště, nesnáší zastínění. V ČR se modřín přirozeně vyskytuje pravděpodobně pouze v podhůří Hrubého Jeseníku.


Jinde, především ve vyšších polohách a také v parcích, je však hojně vysazován. V současné době ho u nás nenalezneme v. V tomto období proto nepůsobí příliš reprezentativním dojmem, ale na jaře si to každopádně vynahradí. Jeho dřevo je vysoce ceněno, je tvrdé, poměrně pružné a velmi trvanlivé. Pinaceae) Pamatuju dobu, kdy šerif trampské osady ukázal na statný strom, evidentně jehličnan bez jehličí, a se slovy „tohle je souška, to bude dobře hořet“ ho porazil. Byl únor a slušný „jehličnan“ by jehličí mít měl.


Kácení modřínu v Křivém. Nebylo moc prostoru kde ho bez větších škod složit. Rozšíření: Původní rozšíření modřínu opadavého zahrnuje Alpy, Karpaty (slovenské, ukrajinské a rumunské) a Polsko. Mnohde se vyskytovaly jen určité subspecie. Jasně zelené listy jehlicovitého tvaru vyrůstají ve svazečcích a dříve, než na.


Modřín opadavý

Kvete v březnu až dubnu, před rašením jehlic nebo zároveň s ním. Semenné šupiny jsou přímé, okrouhlé, volně se překrývají, jsou mírně zvlněné, s viditelnou jemnou čárkovitou kresbou, na okraji nejsou podvinuté. Druhu nevyhovují vysýchavé půdy a vyhýbá se oblastem s nižšími srážkami.


Roste nejčastěji na čerstvých, hlubokých, zvětralých půdách, ale také na mělčích půdách suťových svahů s dostatkem vláhy. Smyslem je obsahové a funkční doplnění ostatních modulů Metodického portálu RVP. CZ s akcentem na podporu online spolupráce a sdílení.


To znamená, že na zimu jehlice shazuje a je zcela holý. Na jaře se na bulkovitých větvích začínají objevovat svazečky měkkých jehlic světle zelené barvy. Pro zahradní využití je velmi vhodný modřín japonský (Larix kampferi) pocházející původně z hor japonského ostrova Honšú. Larix decidua - modřín opadavý (Pinaceae - borovicovité).


Dosahuje výšky mezi – metry, což je méně, než modřín opadavý. Jeho koruna je rozložitější a jeho mírně širší jehlice mají na rubové straně.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky