Kromě klasické sádry existuje tzv. Je pohodlnější, ale má i své nevýhody – rozhodně se nehodí na všechny úrazy a některá pracoviště ji vůbec nenabízejí. Zlomená ruka nebo noha je nejenom v létě nepříjemnou komplikací.
Když už pominu fakt, že zlomeniny ke svému hojení vyžadují kli dochází při sportu k pocení, což vyvolá zvlhnutí. Odlehčená plastová sádra nabízí mnoho výhod. Plastové sádry jsou lehké a pružné.
Zmírňují riziko otoků rány, jsou velmi šetrné k měkkým tkáním a umožňují snadné prokrvení fixované oblasti. To vše znamená jedno: rychlejší hojení a návrat k běžnému způsobu života,“ vypočítává výhody lékař. Třeba v oblasti kotníku. Tady by klasika dosahovala zhruba pod koleno, plastová sádra přitom končí zhruba v úrovni ponožky, její okraje se nezařezávají do tkáně, netlačí na achilovku a nepoškozují šlachy.
Ta reaguje vodou a velice rychle tuhne – do půl hodiny. Jen pro srovnání, klasická sádra často tvrdne i dva dny (je to tedy obrovský rozdíl). Tuhá lehká sádra se podkládá vatou, je lehčí a pevnější než klasická sádra , ale není určena ke koupání – vodě sice odolává, ale pokud se namočí podkladová vata, dlouho vysychá a rozmáčí pokožku, což je spojeno s určitými riziky, vysvětluje Martin Holub z LehkaSadra.
Lehká sádra se vyrábí ve dvou variantách, tuhé a polotuhé. Jsou lehčí a pevnější nežli klasická sádra , ale nejsou určeny ke koupání. Například u zraněného kotníku může být lehká sádra aplikovaná jen jako ponožka, zatímco klasická sádra bude sahat až pod koleno. Klasická sádra je těžká, mohutná a rozmáčí se ve vodě, proto se hledala alternativa.
Podobně v případě zraněného prstu může být. ABAJO, kontraindikace nejsou, vlastnosti to má stejný, akorát navíc je ještě odlehčená sádra smáčitelná - akorát že teda pod tím je vždycky nějaká ta vata na vypodložení, takže úplně ráchat bych taky nedoporučila ;). Tak dobrý pořízení a dej vědět, jak jste dopadli, pa M. Podívejte se na jejich rady a přidejte do diskuze své zkušenosti. Každou další manipulací hrozí sesmeknutí kostních úlomků, varovala Mervartová. Tato polotuhá varianta umožňuje mimo jiné i sprchování a koupání ve vaně.
M Soft Cast je tkaný materiál napuštěný vodou aktivovatelnými pryskyřicemi. Zůstává polotuhý a ohebný, takže poskytuje funkční. Většina nemocnic v Plzeňském kraji už zveřejnila ceník nadstandardních výkonů, které si mohou účtovat od Nového roku.
Novinkou je především zpoplatnění moderní fixace zlomenin, kde je klasický sádrový obvaz nahrazen lehčím plastem. Pacienti si za něj připlatí řádově stokoruny. V čem jsou její výhody? Existují případy, kdy bylo možné aplikovat lehkou sádru v situaci, kdy by běžná sádra nezaručovala dostatečnou stabilitu, a muselo by se operovat.
Ale ani s lehkou sádrou není možné vždy plavat - záleží na tom, jaký druh lehké sádry lékař použije. Původní tvrdý typ lehké sádry bývá vystlaný vatou. Pokud se namočí, dlouho vysychá a pokožka se může zapařit. Pokud lidé zmiňují možnost koupání, mluví často o polotuhé sádře.
Sádra fixuje zlomeninu, protože kostní úlomky se nesmějí v průběhu hojení hýbat a musí zůstat na svém místě. Znehybnění ovšem nepotřebují jen zlomeniny, ale i další úrazy a onemocnění kostí, kloubů i měkkých tkání, například poranění vazů, záněty šlach, rozsáhlejší rány, komplikované hnisavé záněty apod. SPORTMED má uzavřeny smlouvy se zdravotními pojišťovnami na poskytování léčebně-preventivní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
Lehčená sádra LIGHT PLASTER GEDEO (Pébéo) je speciální lehčená sádra určená pro odlévaní sádrových odlitků do forem. Sádra tvrdne na vzduchu okolo minut, pro urychlení schnutí možno umístit ke zdroji tepla.

Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.