Oklepat ručně nebo strojně. Staré vápenné nebo vápenocementové omítky nejsou příliš pevné a proto je lze odstranit relativně jednoduše. Horší to je se zatřenými cementovými omítkami. Ty mají horní vrstvu tvořenou velmi pevnou cementovou skořápkou. Oprava stropních omítek.
Před tím, než se pustíme do oprav omítek, si rozmyslíme, které všechny oblasti je nezbytně nutné opravit, abychom nezničily omítky použitelné a historicky cenné.
Stará omítka se otluče, rákos se strhne a podbíjení se. Rekonstrukci bytu musí předcházet dokonalá příprava. V rámci rekonstrukce bylo rozhodnuto o. Právě u rekonstrukcí interiérů se často můžeme setkat s tím, že stará podkladová omítka, na kterou se natáhne rýhovaná vrstva, bývá ukryta například pod tapetami.
Před aplikací šlechtěné minerální omítky je proto třeba podklad dobře připravit. Důležité je beze zbytku odstranit staré tapety a lepidla. Lištový omítníkový systém byl vytvořen, aby usnadnil a výrazně zkrátil náročnou přípravu zdi při omítání klasickou mokrou cestou za použití jádrové omítky.
O moc jednodušší nejsou ani opravy omítek vnitřních. Pod vápenným nátěrem by byl hrubší povrch opravy stále vidět.
Zjistíme-li, že omítku tvoří hliněná mazanina, pak začne shánění. Taková omítka se uhlazuje jen rukou bez jakéhokoliv nářadí. Po zavadnutí se bílí širokou štětkou jen lehce řídkým. Druhy omítky V dnešní době používáme dva základní druhy malty na omítku. První využívá jako pojiva cement a druhá sádru.
Vápenocementovou maltu můžeme použít na vnitřní omítky , ale musíme počítat s tím, že dlouho tuhne a pokud ji nenamícháme ve správném poměru, špatně „chytá“ na podkladové zdivo. Bohužel nový nátěr je pouze na spodní části fasády, kde proběhla oprava poškozené omítky , nicméně i tak je výsledek velice dobrý. Poklepem je třeba se ujistit, že podkladní omítky jsou v celé ploše spojeny s podkladem. Přezkoušet pevnost omítky vrypem šroubováku do povrchové vrstvy omítky.
Zkouškou nasákavosti na několika místech zjistit stupeň a rovnoměrnost nasákavosti původního podkladu. Voda musí pomalu a rovnoměrně vyschnout. Osvědčenou metodou při této práci je napuštění omítky mýdlovou vodou. Samozřejmě, že v této fázi, pokud jsme se rozhodli pro kompletní rekonstrukci, měníme kompletní elektroinstalaci, rozvody vody a topení.
Pomocníkem při odstraňování staré malby může být drátěný kotouč upnutý ve vřetenu vrtačky. Postup : Je-li postaveno lešení, můžeme si omítku připravit k opravě. Pokud máme venkovní omítku štukovou, je zapotřebí si s sebou na lešení vzít ocelový kartáč, úzkou a širokou špachtli, a smetáček.
Staré zdi zaručeně omladí profesionální renovace omítek ! Zejména staré malby, do kterých se kdysi přidávaly hlinky, nevytvářejí dostatečně pevný. Očištěnou plochu znovu.
Nedá velkou práci sundat cca let starou vápennou omítku ba ani mnohem mladší. Jak probíhá oprava staré omítky v komplexním pojetí, se podíváme v následujících řádcích. Není nutné ji strhávat kompletně všudy, nicméně brát v potaz byste měli hlavně místa, která jsou hodně popraskaná.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.