NAKLÁDÁNÍ MASA NA UZENÍ. Klasický způsob nakládání masa na uzení je za pomocí běžné kuchyňské nebo mořské soli, případně nakládání do rychlosoli (např. známá a ověřená Praganda). Od myšlenky k uzenému masu za dny :) This feature is not available right now. Please try again later. Rychlosůl - Dusitanová směs 500g na výrobu šunky a jiných pochutin.
Sůl vhodná k použití v potravinářství, k nasolování masa. Pro pekárny, hotely, restaurace, kuchyně a gastronomické provozy, uzenářské a potravinářské výrobny. Dobrý den, tak někdo nakládá obyčejnou solí, ALE nebudete to maso mít tak růžové.
Rychlosůl , také proto aby to maso bylo dřív připravené, rozležené na uzení. Jinak když tedy použijete obyčejnou sůl, tak solte stejně jako rychlosolí. Rychlosůl je k dostání v drogerii a také někdo to zná pod názvem praganda. Sůl na výrobu masných výrobků, solící dusitanová směs (tzv. rychlosůl , praganda, nakládací sůl) z vakuové soli. Zajišťuje stabilitu vybarvení a chuťové vlastnosti masných výrobků.
Přispívá ke zvýšení údržnosti a podílí se na vytvoření chuti a vůně masných výrobků, chrání tuky v mase a masných. Nakládání masa na uzení. Každé maso za zabijačky, které plánujeme udit, bychom měli naložit. K nakládání masa na uzení pak můžeme použít běžnou sůl, nebo tzv. Cílem nakládání masa na uzení je hlavně konzervace a změkčení masa, ale též získání nových smyslových kvalit uzeného masa a uzenin.
Na rychlost prosolení má vliv teplota, velikost nasolovaných kusů, druh prosolované tkáně, složení soli (směsi) na nakládání. Hojně se využívá ve směsi s NaCl jako „ rychlosůl “, která slouží k nakládání masa do slaného láku (nejdříve „za sucha“, po týdnu až dvou na týden s vodou) před uzením. Směs se využívá například k potlačení otrav botulotoxinem.
Hezký den, foto je ilustrační z uzení tuším před čtyřmi roky. Uzení mi vyšlo bohužel na víken kdy bylo -až -1 takže udírna rychle prochladala. Jinak nakládám na až týdny, rychlosůl nepoužívám a za prase se také nepovažuji. Vyzkoušejte náš výborný domácí poctivý a odzkoušený top recept naložení a uzení vepřového masa ⭐. Nebo vybírejte další #128081; vyzkoušené uzené maso recepty.
Maso dobře zvážíme a odvážíme i sůl, kterou do masa pomocí prstů vetřeme. Naskládáme ho do kameninové nádoby. Nádobu uchováváme v lednici nebo ve studeném.
Při serfování netem jsem narazil na článek ing. Tauchmana týkající se použití praglandy pro přípravu masa na uzení. Prože se zrovna chystám naložit bůček a krkovici do kameňáku ve sklepě, zajímají mě názory dalších fandů jenž Mají pocit štěstí nesmírný, když dým se táhne z udírny. Od několika dobrých řezníků jsem se dověděl,že dávají na maso 2dkg na 1kg masa.
Myslím si že je to dost. Když jsem dělával šunku tak jsem dával 5dkg na 1kg masa a nechával jsem to maso 48hod odležet. Teprve pak jsem maso dával do šunkovaru.
Domácí nakládání masa na uzení je poměrně velká alchymie, jelikož každý z nás má jiný recept vedoucí k zaručeně vynikající pochutině. Pokud patříte mezi uzenáře začátečníky, jistě potřebujete několik dobře mířených ra které vám pomohou v případě nakládání masa na uzení. Na jeden kilogram masa dáme dkg rychlosoli, zamícháme a zalijeme maso tak, aby bylo ponořené a necháme až dnů v chladu. Maso v den uzení se vytáhne z vody, nechá se okapat, osušit a vloží se do vyhřáté udírny a udí se dle potřeby.
Vážená paní Ivano, opravdu se Vám nedá upřít píle,elán a nadšení,ale nezlobte se na mne, děláte při nakládání masa na uzení či zavařování tolik zbytečné práce, že mi to nedá, abych na to nezareragoval. Co se týče uzení kuřete,tak jednak- rozhodně bych vynechal rychlosůl. Proč cpát chemii tam,kde ke stejnému. Při nakládání masa na uzení se stále častěji využívá vakuování masa na uzení takzvaně na sucho.
Tento způsob nakládání masa před uzením šetří čas, nenutí vás vyrábět lák, pravidelně překládat maso, aby se zamezilo přístupu vzduchu a maso lze začít udit v mnohem kratším časovém úseku. Ahoj já to dělám jinak neřeším váhu masa a uzené luxus. Maso nasolím se všech stran (nevažím sul)nechám -dny na sucho v lednicu. Pak udělám lák převařená voda a rychlo sůl a dávám 80g soli na litr a udělám tolik láku abych zalil maso nechám dnu.
Pak maso přerovnám a dám nový lák a čekám dalších dnů. Na internetu najdete spoustu webů či diskuzí zabývajících se technikami nakládání masa a uzení , které se opravdu liší člověk od člověka.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.