Skořápky vlašských ořechů , pistácií, burských oříšků, ale i některých exotických druhů rozhodně nevyhazujte. Ty, které jste při louskání nepoškodili, můžete využít při výrobě dekorací, které zvládnou většinou i děti – a můžete je použít i jako drobný dárek nebo jmenovku na sváteční stůl či při balení dárků. Skořápky z vlašských ořechů jsou vděčným přírodním materiálem, ze kterých můžete vyrobit nejen vánoční ozdoby na stromeček, ale i originální drobné hračky.
Zapojte do výroby vánočních ozdob ze skořápek vlašských ořechů i své děti a duchaplně si užijte předvánoční atmosféru společným tvořením. Celé kouzlo spočívá v celé půlce skořápky vlašského ořechu, jejíž získání je asi největším úskalím tvorby těchto ozdob. I podle Marie Lopourové alias Amellie, která ze skořápek ořechů tvoří celé série nesmírně kouzelných ozdob, je potřeba si vybrat ty správné, do některých se prostě nedostanete. Vyrobte si spolu s námi krásné přírodní ozdoby na vánoční stromek. Z vlašských ořechů můžeme také vytvořit kouzelné hračky pro děti.
Ze skořápek a drátěných kouliček lze vyrobit velmi jednoduchý závěs. Stačí, když dvě půlky skořápek slepíte tak, aby mezi nimi vedl režný provázek – můžete je nalepit těsně nad sebe a třeba každou jinak barevně natřít, ale jestli má vypadat vzdušně, lze si z drátků smotat (nebo je lze i koupit) kuličky. Dekorace ze skořápek ořechů. Vánoční řetěz z vlašských ořechů je tradiční ozdobou, ale zkusili jste už použít ořechové skořápky?
Ořech se rozpůlí tak, aby se neporušila skořápka, vyjměte jádro (to použijte na pečení cukroví), mezi půlky skořápek dejte šňůrku, a přilepte je k sobě. Atmosféra byla báječná a rodinná. Recept ze skořápek vlašských ořechů.
Dva a půl šálku ořechových skořápek nasypte do hrnce a zalijte je dvěma šálky vody. Skořápky ve vodě vařte několik minut a potom nechte vodu v hrnci vychladnout. Když budete vodu ze skořápek pít před každým jídlem po dobu 1-měsíců, hodnota jódu by se měla vrátit k normálu. Vlašské ořechy nemusí patřit čistě do kuchyně, ale můžete je využít i ke krásným dekoracím. Nabarvěte je, zavěste na stužku, přilepte rohy a vytvořte roztomilého soba a spoustu dalšího.
Ale ta doba vaření min. Po minutách vaření byla všechna vody pryč. V rádiu jsem slyšela nějakého bylinkáře,ten řekl,vařit min.
Měla jsem hrozný kašel,3x denně jsem pila co nejteplejší čaj a bylo to moc účinné. Pokud vás nebo vaše dítě trápí dlouhodobě kašel plný hlenů, udělejte si nápoj ze skořápek vlašských ořechů. Umyjte cca skořápek a dejte do půl litru vody vařit na malý plamen na asi minut. Nechte odstát a slijte. Ideální je dát do termosky a popíjet v průběhu dne teplý.
Tuto kúru opakujte několik dní. Skořápky ořechů se často využívají ke zkrášlení našeho domova. O plovoucích vánočních svíčkách vám asi říkat nemusíme. Použijete-li na ně zlatou nebo stříbrnou barvu, mezi zeleným jehličím se budou poté skvěle vyjímat.
Vyrábíme doma: Vánoční ozdoby z ořechů 3x jinak Máma do deště (Tereza Krček) 9. Když jsem v obchodě narazila na neloupané vlašské ořechy, pár jsem jich vzala, aby děti viděly, v čem se jádra ukrývají. Ideální přírodninou pro výrobu vánočních dekorací a ozdob jsou oříšky – vlašské, lískové i burské. Jejich výhodou je – především u prvních dvou jmenovaných – velká pevnost skořápky, takže vyrobené ozdoby se jen tak nezničí a mohou vydržet opravdu dlouho.
Doma například máme zlacené vlašské oříšky. Kupodivu není vůbec trpký, ale chutná i voní po medu.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.