pátek 10. dubna 2020

Tuhnutí betonu

Také přísady a příměsi ovlivňují tvrdnutí, přestože jejich podíl v betonu dosahuje zpravidla pouze několika procent. Především chlorid vápenatý účinné zkracuje čas tuhnutí. Jeho nevýhodou však je korozívní účinek na ocelové výztuže.


Použít můžeme také přísady neobsahující chloridy. Dobu tvrdnutí betonu ovlivňuje především teplota okolního prostředí, poměr složek v betonu , vodní součinitel (tedy obsah vody ve směsi), druh cementu a použité přísady a příměsi v betonu (urychlovače tuhnutí , plastifikátory apod.).

U betonových směsí se mluví o tuhnutí a tvrdnutí. Tuhnutí je chemický proces, při kterým směs vody a cementu tvoří cementovou kaši a tuhne v pevnou hmotu. Podle pevnostní tříd cementu je určen začátek tuhnutí.


Nejběžněji použivané cementy pevnostní třídy 4mají stanoven počátek tuhnutí nejdříve za hodinu, nejpozději pak do hodin od smíchání cementu s vodou. Zrychlovače tuhnutí – urychlují hydrataci, beton rychleji dosáhne počáteční pevnosti. Nejjednodušší je přimíchání vodního skla.


Beton pak tuhne velmi rychle a je nutno to napřed vyzkoušet. Pozor - tuhost nebo tvrdost betonu s vodním sklem je zpočátku pouze technologická - to znamená, že nám umožní s betonem hned.

Jak rychle tvrdne beton - Když se složky betonu (cement, kameniva a voda) spojují, cement a voda chemicky reagují a nakonec se vytvoří pevná hmota, která přilne k agregátům a vytvoří beton. Proces tvrdnutí začíná již hodinu po smíchání všech potřebných složek. Samozřejmostí je dnes úprava rychlosti tuhnutí betonu , což výrazně usnadňuje použití betonových směsí v letních nebo zimních měsících. Vývoj v oblasti betonu umožňuje stále širší využití tohoto často nedoceněného stavebního materiálu. Jednosložkový plastifikační roztok s urychlujícím účinkem tuhnutí betonů a hmot, jejichž obsahem jsou portlandské a směsné cementy.


Snižuje výskyt smršťovacích trhlin. Zásadním způsobem zvyšuje pevnost betonu a odolnost betonu vůči klimatickým i chemickým vlivům. Nie je mi jasne, naco ste vlastne ten plastifikator pouzili. Plastifikator sa pouziva na predlzenie doby spracovatelnosti betonovej zmesi, znizenie porovitosti a tym aj zvysenie pevnosti vibrovaneho betonu , napr. Vysoké teploty často způsobí zvýšenou rychlost tvrdnutí, což má za následek velmi obtížné zpracování a ukládání betonu.


Zpomalovače udržují beton ve. Beton lze rozbít také trhavinou nebo odstřelem. Takovéto činnosti však přenechejme speciálním demoličním firmám.


Jejich pracovníci nejlépe zhodnotí způsob odstranění betonu a sami pak práci provedou. Rovněž obsluha stavební techniky nemusí být pro nezkušeného člověka vždy. Urychlení tuhnutí a tvrdnutí betonu je ve stavební praxi velmi důležitým a žádaným zásahem při zhotovování betonových prvků a konstrukcí.


Rozbíjení betonu výbušninou.

Zásah je velmi obtížný a náročný na přesné dodržování technologického postupu. Vicatovým přístrojem s ocelovou jehlou. Po tuhnutí betónu, ktoré je prvým štádiom fyzikálno-chemických procesov, nasleduje tvrdnutie betónu. Tvrdnutie betónu je tiež fyzikálno-chemický proces, ktorý pokračuje po zatuhnutí čerstvého betónu a je spojený so zhutňovaním štruktúry betónu. Urychlovač tvrdnutí je bezchloridová přísada do cementových hmot jako jsou betony, malty, potěry nebo lepidla.


Urychlením hydratačního procesu cementu zajišťuje vysoké počáteční pevnosti hmot a jejich odolnost proti působení mrazu. Zlepšuje zpracovatelnost směsi, umožňuje snížit dávku vody, zkracuje dobu tvrdnutí betonu. Vlákna zaručují kontrolovatelnější hydrataci a tím zmenšují nebezpečí pocení betonu. Tuhnutí se zlepšuje a nebezpečí tvoření trhlin se konsekventně redukuje. Odprýskávání pískových zrn.


Porušení se projevuje v nejvrchnější vrstvě betonu. Jedná se o vzájemné oddělení jednotlivých frakcí kameniva při. Při různých typech staveb jsou používány rozdílné poměry kameniva, cementu, vody a ostatních příměsí. U některých druhů betonových směsí můžeme přimíchávat složky, které brání zamrzání vody, urychlovače nebo zpomalovače tuhnutí betonu , plastifikátory a podobně.


Pokud využijete některé druhy.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky